למה רובורצח?

נובה, בשלב הזה של קיומה, מוציאה מעט מאד ספרים. זה אומר שהבחירה בכל ספר היא בחירה כואבת, כי בכל פעם שאני בוחר בספר, אני בוחר לא להוציא ערימה של ספרים ראויים ונהדרים.

אז למה בחרתי דווקא ב-All Systems Red של מרתה וולס שיהיה הספר החמישי של נובה?

היו לכך כמה סיבות. ראשית, רציתי להוציא ספר מד"ב. הבטחתי לקוראים הוצאת מד"ב ופנטסיה, ושלושה מתוך ארבעה הספרים הראשונים היו ספרי פנטסיה. הגיע הזמן למד"ב.

אבל יש הרבה ספרי מד"ב ראויים. למה דווקא ASR?

יותר מכל, בגלל רובורצח.

רובורצח היא יחידת אבטחה, וגיבורת הספר וההמשכים הצפויים. (בספרים באנגלית אין לה מגדר, אבל היא מזוהה על ידי רוב הקוראים כחסרת מגדר או כדמות נשית, וכאשר שוחחתי עם מרתה וולס על הבעיות של השפה העברית עם מגדר נייטרלי, היא בחרה שנשתמש במגדר נשי לדמות). רובורצח הוא השם שהיא העניקה לעצמה, כיוון שהיא פרצה למעגלים שמגבילים אותה, ותיאורטית יכולה לצאת במסע רצח בכל רגע נתון.

היא לא עושה את זה. היא מעדיפה לעשות את העבודה שלה בשקט, לצפות בכמה שיותר סדרות דרמה ברשת, ולהימנע ככל האפשר מחברת בני האנוש, שהיא משוכנעת שלא סובלים אותה. כאשר סכנה מאיימת על משלחת המחקר שהיא משמשת כמאבטחת שלה, היא תאלץ לעשות הרבה דברים שהיא לא מעוניינת לעשות.

היא דמות נהדרת כל כך. אנדרואידית עם רכיבים ביולוגיים וחרדות חברתיות שמשמשת כמספרת של הנובלה, ומביאה לתפקיד המון אישיות וקסם עצום. אני אוהב אותה מאד, ולא יכולתי שלא להביא אותה לקהל העברי.

סיבה נוספת היא מרתה וולס עצמה. אני רוצה להוציא משהו של וולס לאור מאז האלף הקודם. מאד אהבתי את ספרה The Death of the Necromancer, שראה אור בשנת 1998. אבל... "מותו של בעל האוב"? זה נשמע כמו הספר הכי גנרי בעולם. והוא לא! הוא ספר מקסים ומקורי! הקריירה של וולס עד צאת רובורצח היתה קריירה של סופרת פנטסיה שנמכרת בסדר, זוכה להערכה רבה במילייה שלה, אבל לא פורצת מעבר. 

ASR שינה את זה. יצירת המד"ב הראשונה שלה פרצה את גבולות הקריירה שלה. היא יצאה בליין הנובלות עטור השבחים והפרסים של Tor.com (אותו ליין שבו יצאה הנובלה "כל לב הוא דלת"), וטור ידעו שיש להם ביד משהו מיוחד. אני צופה שהנובלה תהיה מועמדת לפרסים בשנה הבאה, ושיש לה סיכוי לא רע בכלל לזכות (התחרות בקטגוריית הנובלות קשה מאד בימים אלה).

אני אוהב מאד את מה שעושים בטור דוט קום בימים אלה. עלות הייצור הנמוכה יותר של נובלות מאפשרת להוצאה לתת לעורכים ולעורכות שלה חופש יצירתי רב יותר, חופש להסתכן ולהתנסות, והתוצאה היא ליין משובח ומגוון. הבחירות שלהם בהחלט נותנות לי השראה כעורך ומו"ל. 

ועכשיו לצד המסחרי. All Systems Red הוא תמורה בקמפיין מימון ההמון של נובה, שאמור לאפשר את ההוצאה שלו. אם אתם/ן מעוניינים ומעוניינות לראות את הספר בעברית, תמיכה בקמפיין היא הדרך הטובה ביותר להבטיח שזה יקרה.