פילוסופיה בבחירת ספרים

אני רוצה לדבר קצת על השיקולים שמובילים אותי לבחור ספר, כי יש הרבה כאלה. וחלקם מובנים מאליהם יותר מאחרים. 

חשוב לי לבחור ספרים מהנים. ככלל, הגעתי לשלב בחיים שלי שבו אני ממעט לצרוך מדיה כי היא "חשובה", וצורך בעיקר מה שנראה לי כיף ומהנה. זה לא אומר שהכל חייב להיות קליל, כן? הרבה דברים יכולים להיות מהנים, אבל בסך הכל, אני רוצה שהספרים שלנו יעלו את רף ההנאה של הקוראים שלנו בחיים, ולא יורידו אותו.

חשוב לי לבחר ספרים מעכשיו, של יוצרים מעכשיו. בעבודה הראשונה שלי כעורך, בהוצאת אופוס, אחת המשימות העיקריות שראיתי לעצמי היא להביא לקוראים ספרים חשובים בעיני שלא תורגמו לעברית. כאלה שהשוק המקומי החמיץ או שכח. עברו הרבה שנים מאז, ורוב החורים נסתמו. ומעבר לכך, אני חושב שממש מעניין עכשיו בז'אנר. המון יוצרים ויוצרות חדשים וחדשות פורצים בשנים האחרונות, ומביאים ניחוחות ורעיונות חדשים לז'אנר. זה לא אומר שנוציא לאור רק ספרים של יוצרים חדשים, אבל זה כן אומר שזה יהיה מה שנתמקד בו. 

חשוב לי להביא מגוון קולות. הסופרת אליזבת' בר הגדירה את העשור הנוכחי כ"תור הקשת בענן של המדע הבדיוני", ואני מסכים מאד. רבים מהקולות החדשים והמרתקים בז'אנר (אלה שדיברתי עליהם בפסקה שעברה) אינם גברים לבנים מצפון אמריקה או אנגליה, וחשוב לי להביא את מגוון הקולות האלה לקוראים בעברית. שני הספרים הראשונים שנוציא נכתבו על ידי גברים, אבל הרשימה של הספרים שיבואו בהמשך מגוונת מאד, גיאוגרפית ומגדרית. 

אני אוהב מדע בדיוני ופנטסיה במידות שוות, אבל לא אוהב את כל התת ז'אנרים באותה המידה, והבחירות שלי ישקפו את זה. אני בהחלט לא פוסל את האפשרות שנוציא לאור פנטסיה אפית, אבל הרף שהיא צריכה לעבור הוא גבוה מאד. אני לא פוסל לגמרי את האפשרות שנוציא לאור מד"ב קשה, אבל הוא צריך להיות מדהים כדי שאוהב אותו. מד"ב ופנטסיה הם, בעיני, הז'אנרים שמאפשרים לבחון אדם וחברה בדרכים המעניינות ביותר, והספרים שמשתמשים בכלים האלה כדי לעשות את זה הם אלה שאני אוהב.

לבסוף, אני רוצה לחזור לסעיף הראשון: הנאה. חשוב לי שתהנו. אני רואה הוצאת ספרים ככלי שנועד לשרת שני אדונים: הקהל והיוצרים. אני רוצה לספק ליוצרים והיוצרות שאני אוהב קהל חדש בשפה חדשה, ואני רוצה לספק לקהל דובר העברית ספרים שהוא יאהב. שהוא יהנה מהם. שיגרמו לו לחשוב ולהתרגש ולהתווכח. אני מאמין שאם נוכל לעשות את זה, ההצלחה המסחרית תגיע.