על "חיי טאו"

דמיינו לעצמכם שמאחורי כל ההיסטוריה האנושית נמצאים כוחות שלא בהכרח רוצים בטובתנו. זה יכול להסביר לא מעט, נכון? זה, בבסיסו, הרעיון מאחורי "חיי טאו" של ווסלי צ'ו, הספר השני שאני רוצה לספר לכם עליו מבין ספרי ההשקה של נובה

 רואן טאן הוא גבר צעיר בשיקגו, שהחיים שלו לא ממש מספקים. הוא עובד בחברת טכנולוגיה, אוכל הרבה פיצה, הולך לבר כל שבוע וחוזר הביתה לבד, לדירה שהוא חולק עם שותף חתיך ורופא. 

טאו הוא אחד מהקוואזינג, גזע עתיק יומין שספינת החלל שלו התרסקה בכוכב הלכת שלנו הרבה לפני שאנחנו הגענו, ושחבריו יכולים לשרוד רק בתוך אורגניזמים חיים. הם לא יכולים להשתלט עליהם, או לגרום להם לעשות דברים כנגד רצונם. הם יכולים רק לדבר איתם. אבל כשהברייה שנמצאת בתוכך היא חייזר עתיק יומין עם ידע וניסיון עצומים, זה לא מעט. 

כפי שוודאי ניחשתם, טאו מוצא את עצמו בתוך רואן, ורואן מוצא את עצמו עם קול בראש. קול שאומר לו דברים. קול שרוצה לגייס אותו למלחמה בין שני מחנות חייזריים, מלחמה על גורל כוכב הלכת כולו. המארח הקודם של טאו היה הסוכן החשאי הטוב בעולם, ועכשיו הוא צריך להפוך את רואן למחליף שלו. טאו הוא סרקסטי, כועס, מניפולטיבי, אבל הוא גם חכם במידה אינסופית, ועיצב נתחים משמעותיים מההיסטוריה האנושית הרבה לפני שהגיע אל רואן. הספר מתעכב על הנתחים האלה, כשטאו מספר לרואן על ההיסטוריה האישית שלו. 

"חיי טאו" הוא ספר אקשן עם מוח. ספר שמצדיע ליצירות השתלטות על ידי חייזרים בספרות ובקולנוע, ונותן להן ספין חדש כשהוא משלב אותן עם סיפורי החניך הצעיר והמורה הזקן. במקרה הזה, המורה ממש ממש ממש זקן. והוא גיבור הספר באותה המידה כמו רואן. 

חיי טאו הוא ספר ראשון בטרילוגיה, אבל כמו שהבטחתי בפוסט על "מת ברובו", הוא גם ספר שעומד בפני עצמו ומספר סיפור שלם עם התחלה, אמצע וסוף. יש כמה שנים בין כל אחד מספרי טאו, כך שבהחלט לא מדובר בסיפור אחד שמחולק לשלושה ספרים.

ווסלי צ'ו הוא, כמו רואן טאן, גבר צעיר ממוצא אסייתי שגר בשיקגו. אבל זה סוף הדמיון ביניהם. צ'ו הוא שחקן, דוגמן, אמן לחימה, ובעיקר סופר. הספר החדש שלו, Time Salvagers, נרכש לאחרונה על ידי מייקל ביי, שבתקווה ייתן למישהו אחר לביים אותו, ובדרך יהפוך את ווס לאיש עשיר. 

ווסלי צ'ו הוא גם סופר שפגשתי בשלבים שונים של הקריירה הצעירה שלו: כשטאו רק יצא, ואז אחרי שקראתי את טאו והוא היה עסוק בלשבור את הראש על הספר השלישי בטרילוגיה, ואחרי ששלושת הספרים כבר נכתבו - לפני צאת השלישי - כשאמרתי לו שאני שוקל לרכוש את הזכויות בשביל חנות ספרים אלקטרוניים שמתכוונת להוציא גם ספרים משלה. אני מרגיש שאני הולך איתו במסע הזה כבר הרבה זמן, ומאד רוצה להגיע לתחנה החשובה הבאה: הפרסום של הספר הראשון שלו במהדורת דפוס בעברית.