על ההוגו ועל נובה

בשבוע האחרון זכיתי להיות בפינלנד, בכנס המד"ב העולמי, Worldcon 75. הכנס היה חוויה מצוינת, וניצלתי אותו לשיחות רבות ומעניינות ומועילות על ספרים ומד"ב, שאני מקווה ומאמין שיובילו לדברים מעניינים בנובה בעתיד.

אחד הדברים המשמחים ביותר שיצא לי להיות בהם השנה היה טקס ההוגו. בכל הקטגוריות בהם מוענקים פרסים ליצירות כתובות, הוענקו פרסים ליצירות ראויות מאד. הסיפור הקצר הזוכה היה Seasons of Glass and Iron של אמל אל-מוכתאר, סיפור שהתאהבתי בו כאשר זכיתי לקרוא את האנתולוגיה The Starlit Wood חודשים לפני שיצאה לאור. הנובלטה הזוכה היתה The Tomato Thief מאת אורסולה ורנון, סיפור שקראתי די מאוחר, ואהבתי מאד (הוא היה אחד מכמה זוכים פוטנציאלים ראויים, בעיני). הספר הזוכה היה The Obelisk Gate של נ"ק ג'מיסין, הכרך השני בטרילוגיה המופתית של ג'מיסין, והשני שזוכה בפרס. 

ודאי שמתם לב שדילגתי על שתי קטגוריות. הראשונה מבין אלה היא קטגוריה חדשה שנוספה השנה, "הסדרה הטובה ביותר". זאת היתה הקטגוריה הצפויה ביותר בהוגו השנה, כי מרגע שהוכרזו המועמדים היה ברור שלויס מקמאסטר בוז'ולד תזכה על ספרי וורקוסיגן שלה. ובצדק. אבל שתים מהסדרות המועמדות שימחו אותי מאד בעצם מועמדותן. המועמדות של ספרי "רצף האומנות" של מקס גלדסטון, סדרה שהספר הראשון בה, "מת ברובו", היה אחד הספרים הראשונים שראו אור בנובה, היתה כמובן מרגשת ומשמחת מאד. כך גם המועמדות של ספרי אוקטובר דיי של שונן מגווייר.

ולמה המועמדות של מגווייר משמחת כל כך? מאותה הסיבה שהקטגוריה ששימחה אותי יותר מכל בהוגו השנה היתה "הנובלה הטובה ביותר". הנובלה שזכתה בקטגוריה הזאת היא Every Heart A Doorway של שונן מגווייר, שכפי שכתבתי כאן כבר בעבר, צפויה לצאת בקרוב בעברית, בנובה, תחת השם "כל לב הוא דלת". זאת נובלה נפלאה, והזכיה שלה כאן השלימה סוויפ של שלושת הפרסים הגדולים במד"ב: הוגו, נביולה, לוקוס. בנוסף, היא עדיין מועמדת לפרס הפנטסיה העולמי. זה מרגש ומשמח לראות ספר שבחרתי להוצאה לאור גורף שבחים ופרסים. זה היה מרגש כאשר "עקורה" זכה בנביולה ובלוקוס בשנה שעברה, וזה מרגש עכשיו. 

אני חושב שאתם תאהבו את "כל לב הוא דלת". אני חושב שיש קוראים וקוראות שבעבורם/ן הוא יהיה משמעותי מאד. זה ספר טוב, בולט ומצליח שכולל דמות ראשית א-מינית ונער טרנסג'נדר בתפקיד משנה חשוב. זה ספר שאני מאד גאה להוציא, ומאד גאה בהצלחה שלו. 

ומכיוון שאין ברירה אלא להיות מסחריים, אזכיר שעדיין אפשר להזמין את הספר בהזמנה מוקדמת בחנות שלנו.