הספרים הטובים ביותר של החצי הראשון של 2016

אנחנו כבר עמוק בתוך יולי, אבל חשבתי שזה זמן טוב לכתוב על הספרים הטובים ביותר בז'אנר בחצי הראשון של 2016. הרשימה מוכתבת על ידי הטעם שלי, ומסודרת לפי תאריך יציאה. בחרתי לצמצם את הרשימה לחמישה ספרים, כסוג של טיוטה של טופס ההוגו שלי לשנה הבאה, אם כי כמובן שחלק מאלה יאלצו לפנות מקום כשספרים מהחצי השני של השנה ייכנסו. הערה: בעוד שברור שהופעה ברשימה כזאת אומרת שאני אוהב את הספרים, אין לי מושג בשלב זה איזה מהם, אם בכלל, יראו אור בעברית בנובה. 

All The Birds In The Sky מאת צ'רלי ג'יין אנדרס

תאריך יציאה: 24 בינואר 2016

זה מסובך, לשלב מד"ב ופנטסיה, קסם ומדע. זה מסוג הדברים שיכולים בקלות לצאת בלגן בלתי קריא. אבל צ'רלי ג'יין אנדרס גורמת לזה להיראות קל, בין השאר מכיוון שזה חלק ממה שהספר עוסק בו, הניגוד בין הז'אנרים, והקשר ביניהם. זה ספר שהפרוטגוניסט והפרוטגוניסטית שלו באים מז'אנרים אחרים, והסיפור שלהם - הסיפורים המשתלבים שלהם - הוא המאבק להרמוניה בין שניהם. זה גם סיפור אפוקליפסה עתידית, סיפור על דחייה חברתית ומאבק אישי, על העתיד הקרוב ועל טבע וטכנולוגיה ועל בינה מלאכותית. 

צ'ארלי ג'יין אנדרס בנתה לעצמה מוניטין מרשים כסופרת של סיפורים קצרים וכעורכת האתר io9, אבל הספר הזה מקפיץ אותה דרגה לשורה הראשונה של הז'אנר. זה ספר שכמעט בוודאות יישאר בטופס ההוגו שלי. 

Borderline מאת מישל בייקר

תאריך יציאה: 24 במרץ, 2016

אם חשבתם שאתם יודעים מה יש לפנטסיה אורבנית להציע, כדאי שתחשבו שוב. רומן הביכורים של מישל בייקר בולט בנוף בזכות הדמויות שלו, ובעיקר בזכות מילי, הפרוטגוניסטית. מילי סובלת מהפרעת אישיות גבולית, ולפני שנה היא חיסלה את הקריירה שלה ואיבדה את הרגליים שלה כשניסתה להתאבד בקפיצה מהגג. עכשיו, היא מקבלת הזדמנות לאתחל את החיים שלה עם הצעת עבודה מפרויקט ארקדיה, ארגון שאחראי לתאם בין עולם הפיות לעולם שלנו. ספציפית, לוס אנג'לס. 

אה, כן. יש עולם פיות. אמרתי שזאת פנטסיה אורבנית, לא? 

הספר הזה ייחודי מכיוון שמילי ומישל בייקר חולקות אבחנה. ההבדל הוא שבייקר כבר חיה עם האבחנה הזאת שנים, ולמדה להתמודד איתה, בעוד שהדמות שלה עדיין חדשה בזה. 

Every Heart A Doorway מאת שונן מגווייר

תאריך יציאה: 5 לאפריל 2016

טוב, אני קצת מרמה כאן, כי כאשר הספר הזה יהיה בטופס ההוגו שלי - והוא יהיה - הוא יימצא בקטגוריית הנובלות. אבל אפשר לרכוש אותו כספר, והוא נפלא בעיני. 

מה קורה אחרי הרפתקאות פנטסיה בהן בני נוער מהעולם שלנו יוצאים לעולם אחר? מה קורה כשהם חוזרים? ובכן, אם יש להורים שלהם מזל, הם מגיעים למעון של אלנור ווסט לילדים תועים, היכן שכל הילדים ובני הנוער חזרו מהרפתקאות משלהם. זה סיפור נפלא בעיני, תעלומת רצח ופתח לעולם מופלא שמגווייר מתכננת להמשיך לחקור בנובלות נוספות. 

ננסי, הגיבורה שלנו, ששבה ממלכתו של המוות (ומאד רוצה לחזור אליה), היא דמות נהדרת, והנובלה הזאת נפלאה בעיני. 

Roses and Rot מאת קאט הווארד

תאריך יציאה: 17 במאי, 2016

הבלדה על טאם לין היא בסיס להמון ספרי וסיפורי פנטסיה, ואחראית במידה רבה לכל סיפורי המסע לארץ הפיות והחזרה ממנה. אבל קאט הווארד, ברומן הביכורים שלה, מצליחה לרענן את הסיפור הוותיק עם סיפור על מושבת אמנים יוקרתית ושתי אחיות עם היסטוריה טעונה. 

הווארד הופכת את הסיפור לסיפור על יצירה, חברות, אחווה, וכן, גם אהבה (חלק בלתי נפרד מהסיפור תמיד, אבל פחות מודגש כאן). מליטי, מושבת האמנים שהיא יוצרת כאן, היא מקום מרתק, והקשר שלו לעולם הפיות מרגיש קלאסי ורענן בעת ובעונה אחת. 

אבל מעל לכל, זה הסיפור של אימוג'ן ומארין, שתי האחיות, הסופרת והרקדנית, שבאו למליטי כדי לתקן את הקשר ביניהם ולהתקדם באמנות שלהן, ומגלות שהשניים עשויים להתנגש. 

 

Infomocracy מאת מלכה אולדר

תאריך יציאה: 7 ליוני, 2016

גם רומן הביכורים של אולדר וגם הספר הראשון באורך מלא שרואה אור תחת מותג Tor.com של הוצאת טור הוותיקה. זה ספר שמרגיש מאד מאד רלוונטי לימינו אנו, למרות שהוא מתרחש בשלהי המאה הנוכחית. זה ספר על קמפיין פוליטי בעולם שמחולק לאזורי בחירה של מאה אלף איש, כאשר המפלגה שנבחרת בהכי הרבה מאלה זוכה לרוב-על, ושולטת בעולם ככלל. 

זה סיפור על פעיל פוליטי באחת המפלגות, על עיתונאית/מרגלת (אלה לא שני ג'ובים נפרדים. היא עובדת באינפורמיישן, הארגון שאחראי לנהל את הבחירות ואחראי לספק חדשות. מעין גוגל/סיאנאנ/סיאיאיי) ועל אקטיביסט שמתנגד לבחירות. 

אולדר יוצרת כאן עולם מרתק, שאפשר בקלות למתוח קו מהמציאות הנוכחית שלנו אל העתיד.