נוירוזת מימון המון ורמז ליעד המשך

עברנו את אמצע הקמפיין, עברנו חצי מהסכום. לפי כל מדד, המצב של פרויקט נובה הוצאה לאור בהדסטארט הוא טוב. פרויקטים שמגייסים כמה שגייסנו בזמן שגייסנו בדרך כלל מגיעים ליעד. אבל דיברתי בעבר על כך שאני רוצה להיות שקוף ככל האפשר, אז אני רוצה לדבר קצת על התחושות של מי שמריץ פרויקט מימון המון.

בשבע הדקות הראשונות לאחר עליית המיזם, לא נכנס כסף. וחלק ממני האמין שלא ייכנס שקל במשך כל החודש. תוך פחות משלושה ימים הגענו לעשרים אחוז, שזה רף חשוב מאד, סטטיסטית. רוב הפרויקטים שמגיעים ל-20 אחוז מגיעים ל-100 אחוז. בטח אלה שמגיעים לאחוז הזה כבר בהתחלה. 

אבל הידיעה הזאת עוזרת בעיקר בתיאוריה. זה מספיק כדי להרגיע חברים והורים לחוצים, אבל לא מספיק כדי להרגיע אותי. החרדה פועלת כאן בשני מישורים:

1. הכסף האחרון שניתן בתמיכה בפרויקט הוא הכסף האחרון שיגיע. עד עכשיו הצלחנו יפה, אבל זה יפסיק וכל החלומות יתרסקו. המישור הזה אמנם אפשרי, אבל לא סביר. מחוץ לחרדה, אני יודע שהסיכוי שלנו להגיע ליעד הוא טוב.

2. אנחנו נגיע ליעד, אבל לא יותר מזה. זה השלב שבו אני מסביר למה קבענו את הסכום שקבענו. כשאני מדבר עם אנשים שעומדים להריץ קמפיין מימון המון, מה שקורה לא מעט בעקבות המדור שהיה לי ב"הארץ", אני תמיד אומר להם לבקש את המינימום שהם צריכים כדי לבצע את הפרויקט שלהם. למה? כי המטרה הראשונה היא להגיע ליעד. וצריך להפוך אותה לאפשרית ככל האפשר. זה אומר שאת התכניות שלהם מעבר למינימום הם צריכים לשמור ליעדי ההמשך, או להמשך החיים של הפרויקט שלהם אחרי תום המימונמון. 

ויש לנו תכניות מעבר למינימום. כמובן שיש. אני חושב שיעד ההמשך העיקרי שלנו מצוין. ויש גם יעדים קטנים יותר. אני לא פותח הוצאה לאור כדי להוציא שני ספרים וללכת הביתה. זה נכון בין אם נגיע לשלב שבו אנחנו מגיעים ליעדי ההמשך ובין אם לאו. אבל השנה הראשונה של נובה בהחלט תהיה קלה יותר אם יהיה לנו יותר כסף ביעד. 

במובן מסוים, החרדה השניה סבירה מאד. קצב ההתקדמות הנוכחי טוב לעמידה ביעד, אבל פחות טוב ליעדי המשך. במובן אחר, היא מטופשת: אם נעמוד ביעד המקורי, נובה הוצאה לאור תקום. וזה מה שבאתי לעשות כאן. אבל תמיד מקווים ליותר, לא?

אז... הזכרתי את יעד ההמשך העיקרי. אני לא חושב שמישהו יופתע לגלות שהוא קשור לספר השלישי שאנחנו רוצים להוציא. איזה ספר זה? אני לא יכול לגלות. מה בדיוק נציע ביעד? גם את זה לא. בשביל זה אנחנו צריכים להתקרב יותר ליעד. אבל אני יכול לתת רמז. זה... לא הרמז הכי קשה לפיענוח, אבל בעוד אני לא יכול למנוע מאף אחד לנחש, לא אומר האם אתם צודקים. הנה הוא: